Rujunuzu Doğal Malzemelerle Evde Yapın

evde ruj yapımı

Dışarıdan satın aldığımız rujlar ne yazık ki kimyasallar içeriyor ve özellikle ucuz markaların sağlığımıza pek çok zararı var. Eğer siz de doğallıktan ve sağlıktan yanaysanız, evde ruj yapımı ilginizi çekecektir.. Renklendirebileceğiniz dudak balsamları belli kalıplara göre hazırlandığında harika rujlara dönüşüyor. Bu kez bir ruj markasını ya da yeni çıkan bir seriyi incelemiyoruz! Doğal ruj önerileri isteyen hanımlar için kendi tarifimizi vereceğiz!

Evde Ruj Yapımı için Gereken Malzemeler

  • 1 çay kaşığı balmumu pastili
  • 1 çay kaşığı Shea yağı veya kakao yağı
  • 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı

Bunlar temel ruj tarifi için gereken malzemeler. Nemlendirici, koruyucu etkisi olan ve dudaklarda pürüzsüz duran doğal rujlar hazırlamak isteyenler tarifimizi kaçırmasın.. Rujunuzu nasıl renklendireceğinizi de anlatacağız. Evde ruj nasıl yapılır kolay mı, pahalıya mı mal olur? Malzemeler gördüğünüz gibi aktardan alabileceğiniz ürünler. Bu malzemelerle birkaç adet ruj yapıp markalara tonlarca para dökmekten kurtulacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Gülsuyu Nasıl Yapılır?

Ruju Renklendirmek İçin…

Kırmızı Tonlar İçin: 1/8 çay kaşığı pancar kökü tozu veya kimyasal içermeyen 1 damla doğal kırmızı gıda boyası.

Kahverengi Tonlar İçin: 1/4 çay kaşığı organik kakao tozu, bir tutam tarçın veya zerdeçal.

Matlık İçin: 1/4 çay kaşığı bentonit kili.

Evde mat ruj yapımı da mümkün! Matlık için medikal mağazalardan bentonit kili kolaylıkla bulabilirsiniz…

Doğal Ev Yapımı Ruj Nasıl Yapılır?

evde ruj yapımı

Bitkisel malzemelerle doğal ev yapımı ruj için cam bir kavanoza 3 temel malzemeyi koyun. Kavanozu da içine su eklediğiniz küçük bir tencereye oturtun. Cam kavanozun ağzı açık olmalı. Bu şekilde camın içindeki malzemeler bir süre sonra eriyecek. Suyu kaynatmayacaksınız, sadece çok kısık ateşte ılıyan tencerenin üzerine oturtulacak bu şekilde bekleyecek. Erimeye başladığında hemen ocaktan alın.

Şimdi içerisine dilediğiniz renk için malzemelerinizi ekleyin. Kakao tozu, pancar kökü tozu, tarçın, bentonit kil ve bir damla nane yağı eklenebilir. Koyulaşması için biraz karıştırın. Şimdi de bir damlalık yardımıyla doğal ruju kalıplara bölüştürün. Kalıbı tamamen doldurmadan ruju kaplara dağıtın. En az yarım saat soğumaya bırakın. Rujunuzu serin bir yerde saklayın. Gördüğünüz üzere evde ruj yapımı çok basit bir işlem, sadece birkaç dakikanızı alacak.

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir