Mikropları Öldürmek İçin Ellerinizi Ne Kadar Yıkamanız Gerekir?

ellerimizi nasıl yıkamalıyız

Türkiye’de ve dünyada yaşanan virüs salgını hepimizi harekete geçirdi. Dikkat çekilen en önemli noktalardan biri de el yıkamak. Uzmanlara göre ellerimizi nasıl yıkamalıyız? El yıkama süresi ne kadar olmalı? Mikroplara karşı savaş açtığımız bugünlerde ve yaşamımız boyunca sağlıklı kalmak için bakalım nasıl hijyen kurallarına uymamız gerekiyor?

>> Diğer Sağlık Haberlerimiz İçin >> “Sağlık” Sayfamıza Göz Atın…

Bir araştırmaya göre, insanların sadece %5’i ellerini mikropları öldürecek kadar uzun yıkıyor. Enfeksiyon ve virüs salgınlarına karşı bu konu çok önemli. Soğuk algınlığı, grip, Coronavirüs ve daha bilmediğimiz tehlikelere karşı ellerimizi yeteri kadar uzun süre su ve sabunla ovarak yıkamalıyız.

“Unutmayın; hem kendiniz hem de çevrenizdekilerin sağlığı için önce hijyen şart!”

El Yıkama Süresi Ne Kadar Olmalı?

En az 20 saniye boyunca ellerin hijyenik bir sabun ve bol suyla ovalanarak yıkanması öneriliyor. İçinizden bir şarkı nakaratını tekrar ederek, bu süre zarfında ellerinizi güzelce temizleyin. 20 saniye kuralına sadık kalalım. Tabii 15 saniyelik bir süre de yine bizi mikroplardan arındırmaya yetecektir.

Mükemmel El Yıkama Tekniği

Ellerimizi nasıl yıkamalıyız sorusuna geri dönelim. İşte, uzmanlardan müthiş 5 taktik…

1. Ilık veya soğuk suyu açın. Temiz ve akan suyun altında ellerinizi ıslatın. Musluğu kapatıp sabunlamaya geçin.

2. Ellerinizi bilek ve avuç içlerine kadar güzelce sabunlayarak ovun. Tırnak altı, parmak aralarını iyice köpürtün.

3. Ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın veya ovun.

4. Akan suyun altında güzelce durulayın.

5. Mikroplardan arınan ellerinizi temiz bir havluyla ya da kurutucu ile kurutun.

Hangi Sabunu Kullanmalıyız?

Kalıp sabun mu, yoksa antibakteriyel sabun mu kullanmalıyız? Antibakteriyel sabunlar, vücudumuzdaki bakterilerin tamamına hitap etmez ve bir süre sonra bir direnç geliştirerek nötr kalabilir. Klasik sıvı veya kalıp sabunlar işimizi görecektir.

  • Trendyol’da Süper Market ve Temizlik Ürünlerinde İndirim Var. Temel temizlik malzemelerine buradan göz atabilirsiniz >> TIKLAYIN

Koronavirüs önlemi önce hijyenik olmakla başlıyor! Gerekmedikçe toplum arasına karışmamak, maske ve eldiven takmak, hijyenik olmak, hastalık durumunda birbirinden uzak durmak vs vs gibi pek çok şart var. Doğru el yıkama teknikleri sayesinde kendimizi güvenceye almamız mümkün..

Herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz… Kendinize dikkat edin…

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir