Meyvelerin Faydaları: Hangi Meyve Neye İyi Gelir?

meyvelerin faydaları

Meyvelerin faydaları nelerdir? Hangi meyve neye iyi gelir? Doğanın mucizeleri, birbirinden lezzetli en faydalı 20 meyve hangisi? Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor?

Beslenme uzmanlarına göre en sağlıklı 20 meyve

Araştırmalar, günde birkaç porsiyon meyve ve sebze yemenin ruh halini iyileştirdiğini, kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kilo vermek isteyenler için en etkili besin grubu meyvelerdir.

Meyvelerin faydaları nelerdir? Hangi meyve hangi hastalığa çaredir? İşte en sağlıklı 20 meyve:

Karpuz

meyvelerin faydaları

Bolca su içeren karpuz, günlük sıvı ihtiyacının %20’sini karşılar. Susuzluğa bağlı baş ağrısını azaltır. Potasyum ve magnezyum bakımından zengindir. Tuz tüketimi fazla olan kişilerin sodyum seviyesini dengeler.

Elma

meyvelerin faydaları

Günde bir elma tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski daha az. Kolesterolü düşüren elma, fenolik bileşikleri ile hücresel işlevleri ve kan akışını destekliyor. Antioksidan, C vitamini ve lif içeriyor.

Mango

Tropikal şaheser mango meyvesinin faydaları herkes tarafından merak ediliyor. Hemen açıklayalım… Beta-karoten, potasyum ve C vitamini içeren mango da en sağlıklı meyveler arasında.

Kivi

meyvelerin faydaları

Kivi tüketerek B vitaminleri, C vitamini, potasyum, antioksidan, magnezyum ve folat alabiliriz. Yatmadan önce kivi yiyenler daha iyi uyuyabiliyor.

Kiraz

Stresli bir hayatınız varsa, bir avuç kiraz sayesinde stresten arınabilirsiniz. Bol miktarda antioksidan içeren bu meyvenin en önemli özelliği sakinleştirici olmasıdır.

Muz

Lif, B6 vitamini, potasyum, magnezyum, manganez ve C vitamini içeren muz ise kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Doyurucu olup, kalp sağlığına iyi gelir.

Portakal

Narenciye meyvelerinin C vitamini deposu olduğunu biliyoruz. Ayrıca, iltihap giderici ve kanser önleyici özellikleri de bulunuyor. Meyvelerin faydaları sorgulamamızda portakalın böyle hayati bir önem taşıdığını görmüş olduk…

Üzüm

Üzüm, hücresel hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek polifenolik bileşikleri ve antioksidanları içerir. Vücut dokularını korumak ve iltihap sürecini atlatmak için bir kase üzüm idealdir.

Guava

Lif, potasyum ve C vitamini içeren bu meyve, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

İlginizi Çekebilir: Kestanenin Besin Değerleri ve Faydaları

Kavun

Doğanın bir mucizesi de kavundur. Folat, potasyum ve C vitamini deposudur. Kan şekerini dengeler, sıvı ihtiyacını karşılar, nemlendiricidir ve bağışıklık artırıcı özelliğe sahiptir.

Çilek

Antioksidan kaynağı çilekte C vitamini ve lif vardır. Lezzetli bir atıştırmalık olabilir, diyette tercih edilebilir.

Greyfurt

Kan basıncını düzenleyen C vitamini deposu greyfurt faydaları sayesinde hayat kurtarıcıdır. Pek çok hastalığın oluşumunu engeller. kolesterol seviyelerini düşürür.

Böğürtlen

meyvelerin faydaları

Doğadaki atıştırmalıklar meyvelerdir. Mükemmel meyveler sayesinde sağlıklı kalabiliriz. Hücreleri koruyan, kronik hastalıklarla mücadele eden, lif ve antioksidan deposu kaynağı böğürtlen de çok faydalı bir meyvedir.

Avokado

meyvelerin faydaları

Şeker içeriği düşüktür. Kalp, beyin ve kas grupları için en faydalı besinlerin başında gelir. Mineral ve magnezyum içerir.

Erik

Hafıza ve düşünme yeteneğini pekiştiren erik, osteoporoz riskini azaltır. Kalsiyum ve magnezyum içerir.

Yaban Mersini

Polifenolik bileşikler içeren bu meyve, kan damarlarındaki tıkanıklığı açmaya yardımcıdır. Kalbi korur, sindirimi düzenler, şekerin kanda dengelenmesini sağlar ve enerji verir.

Limon

Pek çok vitamin ve mineral içeren limon, dolaşımı artırır ve beyin hücrelerini korur. Hafıza sorunlarını önler.

Ahududu

En fazla lif içeren meyvelerdendir. Proteinle birlikte tüketildiğinde, kan şekerini dengeler ve enerjiyi artırır.

Armut

Vücudu ve cildi nemlendirir. Ağır yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırır.

Nar

Potasyum kaynağı nar da en faydalı meyveler arasında yer alıyor. Gün aşırı tüketilebilir.

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir