Hipotiroidi Hastaları Nasıl Beslenmeli, Neler Tüketmeli?

Çağımızda tıbbın çare olamadığı pek az hastalık var. Hipotiroidi beslenme programına uyan ve doktor kontrolünde ilaç tedavisini sürdüren kişiler, tiroid yetersizliği rahatsızlığı ile hayatını normal standartlarda sürdürebiliyor. Bu makalede hipotiroid hakkında önemli bilgiler verecek ve bu hastaların nasıl beslenmesi gerektiğini açıklayacağız. Hipotiroidi olanlar ne yemeli, ne yememeli, nasıl bir program izlemeli, göreceğiz.

Hipotiroidi Nedir, Nedenleri ve Belirtileri

Tiroid bezinin az çalışması durumuna “hipotiroid” denir. Tiroit yetersizliği veya eksikliği olarak da bilinir. Hipotiroidi belirtileri görülen kişiler uzman doktora muayene olmalıdır. Hipotiroid rahatsızlığı olan kişilerde şu belirtiler görülür:

 • Halsizlik
 • Odaklanma Güçlüğü
 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • Çabuk Üşüme
 • Cilt Kuruluğu
 • Saç Dökülmesi
 • Depresyon
 • Uyku Bozukluğu
 • Hafıza Zayıflığı
 • Az Terleme
 • Kansızlık
 • Kilo Artışı

Peki, tiroid eksikliği neden olur? Ailede tiroit hastalıklarının görülmesi en büyük risk faktörüdür. Bağışıklık sistemi sorunları, yetersiz guatr tedavisi ve guatr, yetersiz iyot tüketimi ve doğuştan gelen bozukluklar bu hastalığa sebep olabilir.

Haberimizin devamında hipotiroidi beslenme planında hangi yiyeceklerin yer aldığını açıklayacağız.

Hipotiroidi Beslenme Planı – Neler Tüketilmeli, Nelerden Kaçınılmalı?

Tiroid yetmezliği çeken kişiler, yaşadıkları belirtilerden rahatsızlık duyar ve uzman doktor tarafından muayene edilir. Bu kişilerin düzenli olarak kullandıkları tiroid ilaçları vardır. Hipertiroid tiroid bezlerinin aşırı çalışması olarak adlandırılırken, Hipotiroid ise aksine tiroid bezlerinin az çalışmasıdır. Peki hipotiroidi olanlar ne yemeli ne yememeli?

Birazdan sayacağımız 8 besin grubu hipotiroidi olan hastaların beslenme programında mutlaka dikkat etmesi gereken gıdalardır…

TUZ

Tiroid bezlerinin iyi çalışması için iyot gereklidir. Amerika’daki birçok kişi beslenme planında tükettiği tuzun büyük bir kısmını balık grubu ve süt ürünlerinden almaktadır. Evinizde iyotlu sofra tuzu mutlaka bulunsun.

YEŞİL YAPRAKLILAR

Ispanak, marul ve tüm yeşil yapraklı sebzeler vücut işleyişinde önemli bir role sahiptir. Sağlığımız için en önemli minerallerden biri olan magnezyumu içeren yeşil yapraklılar, hipotiroidi beslenme planının baş tacıdır. Kas krampları, yorgunluk ve nabız değişiklikleri olan kişiler magnezyum eksikliği yaşamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gebelikte Vitamin Mineral Takviyesi

YEMİŞLER

Kaju fıstığı, kabak çekirdeği ve badem mükemmel demir kaynaklarıdır. Brezilya fındığının tiroidi çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Tiroid bezini destekleyen selenyum mineralini de içeren yemişleri günde bir avuç tüketmek idealdir.

DENİZ ÜRÜNLERİ

İyot içeren besin gruplarından biri de deniz ürünleridir. Balık, karides ve deniz yosunu iyot içerir. Ancak, aşırı iyotlu olduğu için bazı deniz ürünlerini dikkatli tüketmek gerekmektedir. Hipotiroidi olan kişiler deniz ürünlerini daha dikkatli tüketmelidir, hatta tiroid eksikliğinde ne yenmemeli sorusuna yanıt olarak çok tuzlu balık ve deniz ürünlerini yanıt olarak verebiliriz.

KARA LAHANA

Lahana, brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar en sağlıklı besinlerden birkaçıdır. Ayda bir iki kez lahana yemeği yenebilir, aşırıya kaçıldığında tiroidin yeterli miktarda iyot almasını engelleyebilir. Bu sebzeler de tiroid bezinin çalışmasını önleyebilecek besinlerdendir ve dikaktli tüketilmeleri gereklidir.

SOYA

Soya sütü, soya fasulyesi ve soya gruplarında fazladan iyot bulunuyor. İçeriğindeki bazı kimyasallar, tiroidin hormon üretme yeteneğine zarar verebilmektedir. İyot eksikliği yaşayanlar, bir de üstüne soyalı gıdaları aşırı tüketenler hipotiroit sorununu sıkça yaşamaktadır.

SAKATATLAR

Böbrek, kalp, ciğer gibi şeyleri çok sık yersek, çok fazla lipoik asit alırız. Bu bileşik, tiroidin çalışma şeklini bozabiliyor. Ayrıca, tiroid hastalarında beslenme konusu hayati önem taşımaktadır; çünkü kullanılan ilaçlarla birlikte yanlış beslenme önemli riskle doğuracaktır. Tiroid ilaçları kullanan kişiler sakatat etini tüketmemelidir.

GLUTEN

Gluten buğday, çavdar ve arpada bulunan bir proteindir. Glutenli gıdalar eğer Çölyak hastası değilseniz, tiroidinize zarar vermez. Fakat bazı hastalarda gluten tüketimi hipotiroide sebep olabilmektedir. Glutensiz diyet programına geçmeniz önerilir.

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir