Gebelikte Vitamin Mineral Takviyesi Nasıl Olmalı?

Anne ve bebek sağlığı açısından gebelikte vitamin mineral takviyesi büyük bir önem taşıyor. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra bu süreçte gerekli olan vitamin ve mineraller de mutlaka alınmalı.

Hamilelik döneminde yaşanan en büyük sorunlardan biri de annedeki vitamin ve mineral eksiklikleridir. Hamilelerde en sık iyot ve demir eksikliği görülmektedir. Kansızlık ve kalsiyum eksikliğine bağlı kemik sorunları da bu sorunlar arasında görülüyor. Peki, gebelikte hangi vitamin ve mineraller alınmalı?

Gebelikte Vitamin Mineral Takviyesi

Folik Asit

Bazı takviyeleri hamilelik öncesinden itibaren kullanmaya başlamak daha iyidir. Folik asit, gebelikte vitamin mineral takviyesi açısından birinci sırada gelir. Bebeğin omurga sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Annede ise kansızlık ve başka problemlerin yaşanmaması adına folik asitle birlikte B12 vitamini, D vitamini, Omega 3, iyot ve kalsiyum takviyesi gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın Yolları

Omega 3

Omega 3 hamilelikte en önemli takviyelerden biri. Demir ve folik asitle birlikte mutlaka alınmalı. Beyin, göz, kalp, bağışıklık sistemi, santral sistem sağlığı için önemlidir. Omega 3 eksikliği depresyon, görsel ve zihinsel gerilir, alerji gibi sorunlar yaratabiliyor.

Mineraller

İyot eksikliğine karşı iyotlu tuz tüketilmeli. Tiroit hormonlarının düzgün çalışması için bu şart. Hücre gelişimi açısından çinko takviyesi de gerekli. Kalsiyum ise hayati önem taşıyor. Demir ve çinkonun da bu takviyeler arasında yer alması gerekiyor.

B6 Vitamini

Gebelikte bulantıyı önlemek için B6 vitamini ile birlikte zencefil öneriliyor. Az ve sık beslenmek gerekli. Öte yandan B vitamininin diğer grupları da gebelikte vitamin mineral takviyesi için mutlaka tüketilmeli. A, C, D ve E vitamini de sağlıklı bir hamilelik süreci için şart. Hamilelikte vitamin kullanımı tüm kadın doğum uzmanlarının tavsiye listesinde ilk sırada geçmektedir.

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir