Baş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir?

Baş ağrısını geçiren doğal yöntemler nelerdir? Günümüzü mahveden şiddetli baş ağrılarına bu bitkisel çözümlerle son verebiliriz. 15 bitkisel yöntemle baş ağrısı derdinden kurtulmak mümkün.

Baş ağrısını geçiren bitkisel çözümler sayesinde bu sorundan bir nebze olsun kurtulacak ve yaşam kalitenizi artıracaksınız… İşte o yöntemler…

Baş Ağrısını Geçiren Doğal Yöntemler

Nane Yağı

Doğal ağrı kesiciler arasında yer alan nanenin ferahlatıcı bir etkisi vardır. Baş ağrısına hangi bitki iyi gelir sorusuna karşı tıbbi mucize naneyi örnek verebiliriz. Gerginliğe bağlı baş ağrılarında etkilidir. Sinüsleri açar, kan dolaşımını hızlandırarak beynimize daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

Lavanta Yağı

Migren ve baş ağrısını geçiren doğal yöntemler arasında yer alan lavanta yağı, güzel kokusunun yanı sıra alternatif tıpta da sıkça kullanılır. Kaynar suya birkaç damla lavanta yağı ekleyerek, gün içinde buharını koklamak baş ağrısına iyi gelir.

Fesleğen Yağı

Mis gibi kokan fesleğen, baş ağrısına da iyi geliyor. Kasları gevşeten bir özelliği vardır. Bu sayede, baş ve boyun bölgesini rahatlatır ve ağrıları dindirir.

İlginizi Çekebilir: Stresi Azaltan Esansiyel Yağlar

Parmakla Akupunktur Tedavisi

Baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında kalan bölgeye diğer elinizle baskı uygulayarak bunu yapabilirsiniz. Parmakla akupunktur masajına birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle devam edin. Uzmanlara göre baş ağrısına ne iyi gelir evde tedavi yöntemleri arasında akupunktur tekniği oldukça etkili.

Keten Tohumu

İltihap kaynaklı baş ağrısını dindirmek içinse, Omega 3 içeren keten tohumundan destek alınabilir. Baş ağrısını hafifletmek için balık yağı da tercih edilebilir.

Kahve

Herkes kahve baş ağrısına iyi gelir mi diye sorar. Ağrılarınız çok şiddetli değilse, ilk etapta kahve içmek işe yarayabilir. Aşırıya kaçmadan kahve içmek baş ağrısını önleyebiliyor.

Güneşten Uzak Durun

Güneşin en tepede olduğu sıcak ve bunaltıcı günlerde çok fazla dışarıda kalmak baş ağrısına neden olabilir. Gölge yerleri tercih edin, şapka ve şemsiye ile korunun.

Sıcak Duş

Sıcak su buharı genel anlamda bütün ağrıları azaltır. Dinginlik vererek kasları gevşetir. İyi bir kahvaltının ardından, sıcak bir duş almak gribal belirtileri ve baş ağrısını önleyecektir.

Buz Koymak

Gördüğünüz gibi baş ağrısını geçiren doğal yöntemler sadece bitkisel kaynaklı şeyler değil. Alnımıza bir parça buz koyarak belli oranda bir rahatlama sağlayabiliriz.

Su İçin

Susuzluk baş ağrısı ve başka problemlere yol açmaktadır. Alkol tüketildiğinde, vücudun daha fazla suya ihtiyacı olur. Gün içinde bolca su içmeye çalışın. Soğuk su içmeyin.

İlginizi Çekebilir: Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Ense Masajı

Baş ve ense bölgesine masaj yapmak, baş ağrısı nasıl geçer pratik çözümler listemizde yer alıyor. Ense köküne doğru parmaklarınızla hafifçe masaj yapın ve farkı görün.

Boyun ve Omuz Masajı

Aynı şekilde kasların kilitlenmesi ve kasılması sonucunda boyun ve omuzlardaki gerginliği azaltmak gerekir. Derin nefes alıp vererek bu bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Boyun Egzersizleri

Baş ağrıları, kafa, omuz, ense, sırt kaslarını da etkiliyor. Şiddetli baş ağrılarınız varsa, mutlaka her gün yavaş bir tempoda boyun kaslarınızı gevşetecek egzersizleri yapmalısınız.

Nefes Egzersizleri

Doğru nefes alıp verme tekniği ile vücuttaki gerginliği azaltmak ve ağrıları dindirmek mümkündür. Baş ağrısını geçiren doğal yöntemler arasında beslenme ve egzersiz önerilerimiz mutlaka sonuç verecektir.

Dinlenin

Gün içinde en az yarım saat karanlık ve sessiz bir yerde dinlenin. Rahat kıyafetler giyip, gözlerinizi kapatın ve dinlenin.

Bu makalemizde baş ağrısını geçiren bitkisel çözümler ve baş ağrısına iyi gelen yöntemleri sunduk. Diğer sağlık haberlerimizi de inceleyebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir