Anksiyete ve Stresi Azaltan Esansiyel Yağlar

Doğanın mucizelerine bir kez daha inandık; anksiyete ve stresi azaltan esansiyel yağlar üzerine bir araştırma yaptık. Birazdan sayacağımız 14 bitkisel yağ, anksiyete, depresyon ve strese karşı birebir. Ruh halini düzene sokan, doğanın en şifalı çiçekleri ve bitkileri sayesinde yoğun tempoda geçen gündelik hayattaki gerginliğe son verebiliriz…

Stresi Azaltan Esansiyel Yağlar Hangileri?

Esansiyel yağlar ve faydaları asırlardır tartışılıyor. Uzmanlar ‘ depresyon tedavisi bitkisel ürünlerle desteklenebilir ‘ şeklinde ortak bir görüşe sahip. Mis kokulu bitkisel yağlar, adeta aromaterapi tedavisini bizlere sunuyor. Peki, biz neden bu pratik çözümden faydalanmayalım? İşte, strese deva olacak 14 muhteşem yağ:

Lavanta Yağı

stresi azaltan esansiyel yağlar

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, lavanta esansiyel yağının anksiyete ve depresyon belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Duyguları kontrol eden beynin limbik sistemini etkileyen bir özelliğe sahip.

Bergamot Yağı

stresi azaltan esansiyel yağlar

Müthiş bir narenciye kokusuna sahip olan bergamot; stresi azaltan esansiyel yağlar arasında yer alır, güç ve enerji verir. Ruh halini iyileştirdiği ve anksiyete (kaygı) belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Portakal Yağı

Ciddi düzeyde anksiyete yaşayan kişilerde portakal yağının etkili olduğu görülmüştür. Doğum korkusu yaşayan kadınlarda olumlu etkileri gözlenmiştir.

Nane Yağı

Mentol içerdiğinden, ruh halini sakinleştirir ve daha rahat hissetmemize yardımcı olur. Strese iyi gelen bitkiler arasında geçen nane, gerginlik ve stresi azaltır.

Gül Yağı

Portakal yağı ile benzer etkilere sahip olan gül esansı yağı, hamilelerde doğum sırasında kaygıyı azaltmaktadır. Ayak banyosunda oldukça etkilidir.

Mercanköşk Yağı

Kekik otu ya da mercanköşk yağı, baş ağrısını ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcıdır. İnanılmaz bir sakinlik verir.

Okaliptüs Yağı

Stresi azaltan esansiyel yağlar nelerdir? Doğanın mucizelerini sıralamaya devam ediyoruz… Okaliptüs esansiyel yağı da gerginliği ve ağrıları yatıştırır. Ferahlatıcı mentol özü içerir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının stresi azalttığına ve hatta bağışıklığı artırdığına inanılıyor. Böylece pek çok hastalıktan da korunmak mümkün…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Papatya Yağı

Uyku problemi çekenlerin tercih ettiği papatya çayı kadar, papatya yağı da kuvvetli bir antidepresan. Banyoda kullanılabilir. Anında sakinlik verir. Gördüğünüz gibi, stresi azaltan çiçekler ve şifalı otlar bulunması da oldukça kolay şeyler…

Yasemin Yağı

Canlandırıcı çiçek kokusu bir yana, yasemin esansı yağının iyi hissetmemizi sağladığını söyleyebiliriz. Endişe belirtilerini azaltır. Uykusuzluğa çare olur.

Adaçayı Yağı

Kadınlarda stres hormonunun dengelenmesine yardımcıdır. Anksiyete ve depresyona yol açan etkenleri azaltır. Strese iyi gelen yağlar arasında bakalım başka hangi seçenekler var?

Ylang Ylang Yağı

Bu esansiyel yağ, masajda tercih edilir. Anksiyeteyi azaltmaya yardımcıdır ve gevşemek adına muhteşem bir çözümdür.

Itır Yağı

Hamilelerde yaşanan yüksek tansiyon problemi ve doğum stresini azaltıcı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Sardunyagillerden strese iyi gelen yağlar arasında ıtır çiçeği çok yararlıdır.

Biberiye Yağı

Kortizol (stres hormonu) seviyelerini azaltarak, endişe duygusunu bastırmaya yardımcıdır.

Umarız, bu makale sizin için faydalı olmuştur ve stresi azaltan esansiyel yağlar ile eski ruh halinize kavuşabilirsiniz…

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir