Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Regl dönemi her kadın için kolay geçmez. Hem adet öncesi dönem için hem de adet sırasında yaşanan sıkıntılar yorucudur. Adet sancısına iyi gelen bitkiler ise bu dönemde yaşanan yoğun krampları bir nebze olsun kırıyor.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Regl öncesinde hissetmeye başlanan kramp ve kasılmalar, huzursuzluk, mide bulantısı, sinirlilik, iştahın açılması, şişkinlik sorunları regl bitene kadar sürebilir. Adet ağrısına iyi gelen doğal şeyler yoluyla bu belirtileri azaltmak hatta bunlardan tamamen kurtulmak mümkün.

Adet sancısına iyi gelen bitkiler bu dönemi daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır. Tavsiye edilen en etkili 6 bitki:

NANE

adet sancısına iyi gelen bitkiler

Sakinleştirici etkisi olan nane, baş ağrısını azaltmak için birebir bir formül. Ayrıca diğer ağrılara da iyi geliyor. Adet döneminde günde 3 fincan nane çayı içmenin faydasını görebilirsiniz. Adet ağrısını ne geçirir ? Diğer şifalı bitkiler şunlar…

REZENE

adet sancısına iyi gelen bitkiler

Meyan köküne benzer tadı ve kerevize benzer gevrek bir dokusu olan rezene bitkisi, bazı kadınlarda menstrüel krampları hafifletmeye yardımcı olur. İçeriğinde spazm önleyici bir bileşik bulunmaktadır.

ZENCEFİL

Zencefilin yararları öyle çok ki, tıpta kullanıldığı alanlar giderek genişliyor. Adet sancısına da iyi gelen zencefil çayı, regl döneminde günde 3 fincan tüketilebilir. Mide bulantısını da önler.

PAPATYA

Adet ağrısına iyi gelen doğal şeyler arasında papatya da yer alıyor. Yine günde 2-3 fincan kadar papatya çayı içmek, ağrılardan ve diğer şikayetlerden sizi uzak tutacaktır. Regl dönemindeki kasılmaları azaltan ve yatıştıran bir etkisi vardır.

HAYIT

Hayıt otu, tohumu ve meyvesinden yapılan sıcacık bitki çayı pek çok konuda doğal bir reçetedir. Adet sancısına ne iyi gelir diye düşündüğünüzde, artık hayıt otu ve hayıt tohumu da ilk aklınıza gelecek doğal reçetelerden biri olacak. Bu bitki ayrıca doğurganlığı artırır, menopoz sorunlarında etkilidir.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, aspirin gibi kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerde kanama riskini artırabilir. Safra taşı veya safra kesesi sorunu olan kişilerin de zerdeçal kullanmadan önce doktoruna danışması öneriliyor. Öte yandan, zerdeçal da adet sancısına iyi gelen bitkiler ve baharatlar arasında yer alıyor.

Ek olarak; adet ağrısı için en etkili şifalı otlar arasında eşek otu, kırmızı şakayık, gecesefası ve yaban mersini gibi bitkisel çözümler de yer alıyor.

Güncel sağlık haberlerimize Petunya Sağlık sayfamızdan göz atabilirsiniz…

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir