Uykunun 11 Şaşırtıcı Faydası

Uykunun faydaları nelerdir? İyi bir uyku çekmek, sadece göz altı halkalarını gidermek ve ruh halini iyileştirmek için faydalı değil. Yeterli uyku, sağlıklı bir yaşam tarzının en önemli parçasıdır. Günümüzde, stresin ve iş yoğunluğunun artışı sebebiyle uyku düzenine dikkat etmiyoruz. Zihne, kalbe, kiloya direkt etki eden uyku hakkında oldukça şaşırtıcı bilgiler paylaşacağız. Lütfen haberimizi lütfen sonuna kadar okuyun. Uykunun 11 şaşırtıcı faydası nedir ?

Yeterli ve Düzenli Uykunun Faydaları

Hafızayı Geliştirir

Uyku sırasında uyanıkken öğrendiklerimiz ve pratik becerilerimizi geliştirebiliyoruz. Pratikte öğrendiklerimizi uyurken pekiştiriyoruz! Özellikle, yeni bir şey öğrenmeye çalıştığımızda (yabancı dil gibi), uyku sırasında zihnimiz ve hafızamız çok daha iyi bir performans sergiliyor.

Ömrü Uzatır

Uykunun önemi ve faydaları arasında yaşam süresi de var. Yaşam süresiyle uyku kalitesi ilişkilidir. Uyku aynı zamanda yaşam kalitesini de etkiler. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam bizim elimizde.

Enflamasyonu Önler

Enflamasyon kalp hastalığı, inme, diyabet, artrit ve erken yaşlanma ile bağlantılıdır. Daha az uyuyan insanların, kandaki protein seviyelerine bakıldığında daha yüksek enflamasyon görülmektedir. Yine, daha az uyuyan kişilerin kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksek bulundu. Uyku apnesi yaşayan kişiler kanda iltihaplanma riskine daha açık.

Yaratıcılığı Destekler

İyi bir uyku, beynin yaratıcılık bölümlerini de etkiliyor. Uyurken hem hafızamız hem de duygusal bileşenlerimiz güçleniyor. İyi uyuyanlar resim yapma, tasarım gibi yaratıcı alanlarda daha başarılı oluyor.

Spor Performansını Artırır

Aktif spor hayatı olan kişiler düzenli uyku sayesinde kariyerlerinde daha büyük başarılara imza atıyor. Sprint süreleri gelişip, dayanıklıkları artıyor. Bu çalışma yüzücüler ve tenisçiler arasında doğrulanmıştır.

Ders Notlarını Yükseltir

10-16 yaş arasındaki çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, uyku sorunlarının okul notlarını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Uykusunu iyi alamayan gelişme çağındaki çocuklar derslerde daha başarısız oluyor. İyi uyumanın bir faydası da okul başarısını garantilemektir.

Odaklanmayı Sağlar

İyi uyuyan bireyler daha dikkatlidir. Çalıştığı iş üzerinde daha iyi odaklanabilir. Hiperaktivite problemi olan çocukların uyku düzenine daha fazla önem vermesi gerekiyor. Yeterli uykunun faydaları çocuk ve gençlerde daha da önem kazanıyor.

Sağlıklı Kiloya Ulaşmamızı Sağlar

Diyet yapmak isteyenlerin uyku kalitesine önem vermesi gerekiyor. İyi dinlenen kişiler, diyet ve spor sürecinde daha fazla yağ kaybederek kas kütlesini korumuş oluyor. Uyku, metabolizmaya direkt etki ediyor. Gün içinde uykusunu alamamış kişilerin kanındaki bazı hormonlar yükselir, buna bağlı olarak iştah artar.

Stresi Azaltır

Stres ve uykusuzluk, kalp damar sağlığını etkileyen unsurlardır. Yeterli uyku almak, tansiyonu düzenler, stres seviyesini düşürür ve kolesterolü dengeler.

Kazaları Önler

Uykuluyken direksiyon başına geçenler maalesef daha fazla kaza yapıyor. Uykusuzluk karar verme mekanizmasını olumsuz etkiliyor. Alkolden bile daha kötü sonuçları var.

Depresyonu Yönetir

İyi uyumak, sinir sistemini güçlendirir. Uyku eksikliği depresyona sürükleyebilir. Karamsar ve kaygılı kişilerin daha iyi bir uyku düzenine geçtiklerinde, iyileşmeye başladığı görülmüştür. Hafta içi uyku eksikliği hafta sonu giderilmemelidir. Her gün düzenli uyku almak gerekiyor.

Sağlık sayfamızdaki diğer makaleleri inceleyebilirsiniz…

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir