Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın Yolları

hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları

Bebeğini sağlıkla kucağına alan anneler, bir süre sonra hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları nelerdir, bunu sorgular. Artık bu fazlalıkları dert etmenize gerek yok. Aşağıda sayacağımız 12 maddeye harfiyen uyarsanız, kısa sürede fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. İster her maddeyi 1 ay uygulayıp toplamda 12 aya yayın; isterseniz hepsini aynı anda uygulayın. Bu size kalmış. Daha sağlıklı seçenek ise yavaş tempoda ilerlemektir.

Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın Yolları

hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları

1. Stoklayın

Dondurulmuş veya taze sebze ve meyveleri, kepekli tahılları, kuruyemiş ve kuru gıdaları, zeytinyağını, az yağlı süt ve yoğurt ürünlerini, yumurtayı kilerinizde/mutfağınızda stoklayın. Bu besinler her zaman evinizde bulunsun ve beslenme planınızda yer alsın.

2. İzleyin

Günlük veya not tutabilirsiniz. Bir yiyecek günlüğünüz olsun. Bunun için mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Yediğiniz içtiğiniz şeylerden sadece siz sorumlusunuz. Bu notlara göre eksiklerinizi görecek ve bunu telafi edeceksiniz.

3. Atıştırmalıklar

Enerji barı veya fındık gibi sağlıklı atıştırmalıklar her zaman evinizde bulunsun. Öğünler arasında geçen 4-5 saatlik zamanda besleyici atıştırmalıklar tüketin.

4. Egzersiz Dersleri

Anneler de öğrenci olabilir! Ya kendiniz evde yeni bir egzersiz deneyin ya da diğer annelerle bağ kurarak hem sosyalleşin hem de hamilelik kilolarından kurtulmak için birlikte spor yapın.

5. Hidrasyon

Günde 8-10 bardak su tüketilmeli. Metabolizma hızınızı ve enerjinizi artırmak için en temel şeylerden biri su içmektir. Gün içinde taze meyve suyu da beslenme planınızda olmalı.

6. Tuzu Bırakın

Tuzlu şarküteri etleri (sosis, sucuk vb) yerine, tavuk ve balık ızgara tüketin. Yemeklerin tuzunu minimuma indirin. Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.

İlginizi Çekebilir: Affetmek İyileştiriyor

7. Sağlıklı Tahıllar

Günde 3 porsiyon tam tahıllı ürün tüketin. Esmer pirinç, kepekli makarna, kinoa, patlamış mısır gibi sayısız seçeneğiniz var. Bu besinler hem hastalıkları önlüyor hem de daha az kalori içerdiğinden kilo vermeye yardımcı.

8. Ödüller

Doğumdan sonra kilo verme sürecinde sevdiğiniz yiyeceklerin bazılarını arada bir tüketmek (bitter çikolata gibi) kilo vermede oldukça yardımcıdır. Bu alışkanlıklardan tamamen kopmak, bu tarz yiyecekleri daha çok istememize neden olur. Arada bir ödüllendirilmek iyidir.

9. Aktif Olun

Çocuklarınız ne kadar küçük olursa olsun ailenizle birlikte aktif olmaya özen göstermelisiniz. Hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları beslenme ve egzersizden geçiyor. Doğa yürüyüşü, piknik yapma, bisiklete binme, yüzme veya parka gitme gibi aktiviteler anneler için uygun.

10. Alkolden Uzak Durun

Hamilelik kiloları maalesef çok kolay verilemiyor. Bu süreçte sınırlı miktarda dahi olsa hiçbir şekilde alkol tüketilmemeli.

11. Organik Marketler

Her hafta farklı bir market bulun. Organik çiftlik ürünleri satan dükkanları ya da daha iyisi çiftlikleri ziyaret edin. Araştırırken hem bolca hareket edeceksiniz hem de yeni ve sağlıklı gıdalarla tanışacaksınız. Bir taşla iki kuş!

12. Hareket Edin

Bu konudan 4. ve 9. maddelerde de bahsettik. Spora yazılmak, evde egzersiz yapmak, diğer annelerle birlikte ders almak ve aileyle yapılan sosyal aktiviteler sayesinde hamilelikte alınan kilolardan kurtulmak mümkün.

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir