Affetmek Sağlığınız İçin Gizli Bir Kurtarıcıdır

Daha güçlü bir beden ve zihin için, öfkeyle nasıl yol alacağınızı ve kendinizle nasıl barışacağınızı öğrenmelisiniz. Affetmek, sağlık için inanılmaz etkiler yaratıyor…

Affetmek Neden Önemli?

Son 10 yılda yapılan çalışmalar, affediciliğin terapötik etkilerini incelemiştir. Kin beslemek, kişinin uyku düzenini ve kalp fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Araştırmalara göre, daha bağışlayıcı olanlar kronik hastalıklara daha az yakalanıyor. Fiziksel ve ruhsal hastalıklar “affetme” duygusuyla bağlantılı.

Haksızlığa uğradınız ve bunu unutamıyorsunuz. Geriye dönüp baktığınızda “Neden ben?” diyorsunuz. Ve hatayı kendinizde aramaya başladığınızda öfkeniz de güçleniyor. En kötüsü bu durum alışkanlık haline gelerek kişinin tüm hayatını ve sağlığını mahvedebiliyor. Affetmenin sağlık üzerinde çok önemli olduğunu belirttik. Affetmenin gücü ve önemi yadsınamaz. Peki, bağışlayıcı olmak için nereden başlayabiliriz? Başlamak için 5 adım:

1. Acıyı Kabullenin

Kendinize sinirlenmek için izin verin. Her şeyi doğal haliyle hissedin ve dışa vurun. Aksini yapıp içine atanlar, ileride daha büyük sorunlar yaşamaktadır. Öfkeyi bir kez içinizden attığınızda, daha sonra bu hisler size bağlı kalıp zarar veremeyecek. Affetmek için ilk adım, acıyı kabullenmektir.

2. Koşulsuz Affedin

Uzmanlar der ki; hatalı olan kişi sizden özür dilemeden önce siz onu affedin. Eğer, özür bekliyorsanız, bu hiç gerçekleşmeyebilir ve öfkeniz baki kalarak sizi olumsuz etkiler. Affetmenin faydaları paha biçilmezdir.

3. Kendiniz İçin Yapın

Dış sebeplere bağlı kalmadan, sadece kendi iyiliğiniz için o kişiyi bağışlayın. Dini inançlarınız veya o kişiyle olan ilişkileriniz sebebiyle affetmek bir noktada sizi yine öfkeye döndürebilir. Bunu sadece kendiniz için yapın. Başka bir sebep aramayın.

4. Hikayenizi Baştan Yazın

Bunu bir örnekle açıklayalım. Mesela terkedildiniz ve bunu birine anlatarak rahatladınız. Bu durumu ajitasyon boyutlarına getirmeyin ve tıpkı Pollyanna gibi durumun pozitif yanlarını görün. Bu ayrılık size yeni ve daha iyi kapılar açabilir. Kendiniz için daha uygun bir ilişki bulabilir ya da özgür olabilirsiniz. Bu da olumlama yapmaktır.

5. Affetmek İçin Acele Etmeyin

Duruma bağlı olarak, bir yaranın üstesinden gelmek haftalar, aylar hatta yıllar alabilir. Herkes kendi hızında ilerlemelidir. Bu da doğal bir süreçtir. Bağışlamaya vesile olacak koşulları yaratılmalıdır. Kendinize acımaktan vazgeçip, öfkenizi artık hissetmediğinizde zihinsel ve bedensel olarak iyileşebilirsiniz.

Unutmayın: Affetmek iyileştiriyor!

Yazar: Petunya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir